Jeśli Sony przegra ten proces, może to mieć ogromne konsekwencje.
Sony ma obecnie kłopoty z rządem Wielkiej Brytanii po tym, jak Trybunał Apelacyjny ds. Konkurencji zdecydował się przystąpić do pozwu zbiorowego na kwotę 5 miliardów funtów.
Jak donosi Video Games Chronicle, pozew Alexa Neilla przeciwko Sony, złożony w imieniu 8,9 mln klientów PlayStation w Wielkiej Brytanii, nabiera tempa. Ta aktualizacja następuje po decyzji Trybunału przeciwko próbie uchylenia pozwu przez Sony, utrzymując, że argumentacja była błędna.
W pozwie Neilla zarzuca się, że monopol Sony na sprzedaż gier cyfrowych i DLC do konsol PlayStation szkodzi konsumentom. Zdolność Sony do dyktowania cen oraz 30% prowizji pobieranej od każdej sprzedaży w PlayStation Store „skutkuje nadmiernymi i nieuczciwymi cenami dla konsumentów”. Zarzuca także, że ceny są „nieproporcjonalne do kosztów świadczenia przez Sony tych usług swoim klientom”.
CZYTAJ TAKŻE 13 najlepszych nadchodzących gier logicznych w 2024 roku
Pozew będzie reprezentował każdą osobę, która kupiła gry lub DLC w brytyjskim sklepie PlayStation w okresie od 19 sierpnia 2016 r. do 19 sierpnia 2022 r., chyba że wspomniani klienci zrezygnują. Jeśli pozew zakończy się sukcesem, każdy członek klasy otrzyma odszkodowanie w wysokości od 67 funtów do oszałamiającej kwoty 562 funtów wraz z odsetkami.
Jak wiemy, nie jest to pierwszy tego typu pozew zbiorowy w branży gier wideo. Samo Sony stanęło przed podobnym pozwem, tym razem dotyczącym OtherOS. Sony zaoferowało kiedyś funkcję na PlayStation 3, dzięki której użytkownicy mogli zainstalować na swojej konsoli Linuksa lub inny system operacyjny. Kiedy usunęli tę funkcję, niektórzy z użytkowników PlayStation 3 złożyli pozew.
CZYTAJ TAKŻE Call of Duty: Modern Warfare 3 – Wszystkie lokalizacje skrzynek z zaopatrzeniem w miejscu katastrofy | Wszystkie bronie i przedmioty z Misji 7
Sony nie przegrało w sądzie w sprawie OtherOS, ale w tej sytuacji zasadniczo przegrało. Zgodzili się na ugodę i zaoferowali 55 dolarów wszystkim klientom, którzy wykażą, że posiadają PlayStation 3, na którym można zainstalować OtherOS, niezależnie od tego, czy korzystali z tej funkcji, czy nie.
Gdyby sprawa zakończyła się w sądzie, Sony mogłoby zostać zmuszone do jeszcze gorszych ustępstw, na przykład konieczności zaprojektowania przyszłych konsol w taki sposób, aby konsumenci mogli zainstalować dowolny system operacyjny, jaki im się podoba, bez łamania gwarancji.
Ten pozew ma takie same potencjalne konsekwencje. Pozew zbiorowy może skutkować zmuszeniem Sony do zmiany warunków pomiędzy nią a zewnętrznymi programistami. Może również wymagać od Sony zezwolenia innym firmom na sprzedaż gier cyfrowych i dodatków DLC na PlayStation; co oznacza, że nie musieliby w tym celu korzystać z usług firmy Sony.
CZYTAJ TAKŻE 15 najlepszych gier Cyberpunk na PC, w które powinieneś zagrać w 2022 roku
Prawdopodobnie oznacza to, że Sony mogłoby zdecydować się na rozstrzygnięcie tej sprawy, jeśli uzna, że prawdopodobieństwo przegranej również jest większe.
Powiązany