Nvidia może wprowadzić duże ulepszenie generacji, którego szuka Valve.
WCCFTech przygotowało nowy, interesujący raport na temat przyszłych planów Valve dotyczących kolejnego sprzętu VR.
Niedawno donieśli o aktualizacjach specyficznych dla Nvidii, które pojawiły się w Proton w wersji 9.0-3, co sugeruje, że chodzi o coś więcej niż tylko poprawę kompatybilności z komponentami komputerów Nvidia.
Choć Valve nie do końca odchodzi od wersji Proton 9.0-3, zmiany te zostały przesunięte do następnej eksperymentalnej aktualizacji Protona. W tym miejscu chcemy wyjaśnić, że Proton nie jest systemem operacyjnym Valve. Ich Steam Deck działa na SteamOS.
Proton to specjalistyczne oprogramowanie, które tworzy gry zaprogramowane dla systemu Windows do działania w systemie Linux. Aktualizacje Proton Experimental są następnie publikowanymi wersjami beta, aby fani mogli przetestować nowe zmiany, zanim będą mogli sfinalizować i udostępnić tę aktualizację wszystkim użytkownikom Proton.
Największą zmianą nadchodzącą aktualizacją jest integracja z DLSS 3.0. Oznacza to, że Proton będzie wydajniej obsługiwał sprzęt RTX, taki jak wiele popularnych procesorów graficznych RTX.
Ta aktualizacja dodaje także obsługę pakietu SDK Optical Flow firmy Nvidia. I tu powinniśmy zacząć zwracać uwagę, bo to jest wdrożenie przez Nvidię technologii przepływu optycznego, niezbędnej do śledzenia ruchu w VR. Cytując blog programistów Nvidii:
„Procesory graficzne NVIDIA Turing wprowadziły nową funkcjonalność sprzętową do obliczania przepływu optycznego pomiędzy obrazami z bardzo wysoką wydajnością. Pakiet Optical Flow SDK 1.0 umożliwia programistom korzystanie z nowej funkcjonalności przepływu optycznego.”
Ta aktualizacja zapewnia także integrację z DXVK i VKD3D-Proton. DXVK sprawia, że Vulkan działa lepiej z grami stworzonymi w DX9, DX10 i DX11. Z drugiej strony VKD3D-Proton robi to samo, ale jest dedykowany dla DX12.
Tak się składa, że VKD3D-Proton zapewnia także wsparcie dla OpenVR i Nvidia Reflex. Podczas gdy OpenVR poprawia obsługę tytułów VR w systemie Linux, Reflex zmniejsza opóźnienia wejściowe.
Musimy teraz zaznaczyć, że Proton nie jest dostępny wyłącznie na sprzęcie SteamOS lub Valve. Zatem każdy, kto gra w gry wideo na systemach Linux, może hipotetycznie skorzystać ze wszystkich tych ulepszeń, używając Protona. Można więc założyć, że ma to tylko na celu uczynienie gier na Linuksie lepszymi dla wszystkich.
Ale jak informowaliśmy na początku tego miesiąca, Valve czuje się ograniczone w tworzeniu Steam Deck 2. Dzieje się tak dlatego, że nie widzą skoku pokoleniowego w sprzęcie, który uzasadniałby stworzenie nowej generacji ich dedykowanego sprzętu do gier.
Rzecz w tym, że Valve jak dotąd współpracowało tylko z AMD przy dostarczaniu chipów obsługujących ich handheld do gier Steam Deck, a także gogle Valve Index VR. Być może nie podają tego do wiadomości publicznej, ale Valve mogło zostać skutecznie nakłonione do przejścia na Nvidię, jeśli Nvidia ma taki SOC, który mógłby być tym ulepszeniem pokoleniowym, na które czeka Valve.
A żebyście nie zapomnieli, Nvidia udowodniła w przypadku Nintendo Switch, że jest w stanie zapewnić SOC, które mogą zapewnić prawdziwe wrażenia z przenośnej gry. Firma Valve prawdopodobnie to widziała i chciała tego w swoim urządzeniu przenośnym do gier, a zwłaszcza w swoim legendarnym, samodzielnym goglach VR „Deckard”.
Jeśli tak właśnie planuje Valve na przyszłość, to zapewne jeszcze przez jakiś czas o tym nie usłyszymy. Ale nie zdziwcie się, jeśli Valve ogłosi, że partnerzy przeszli z AMD na Nvidię, bo tak naprawdę pokazali nam to z dużym wyprzedzeniem.