Gracze PlayStation w Wielkiej Brytanii mogą otrzymać rekompensatę.
Sony Interactive Entertainment to firma produkująca gry wideo i właściciel platformy marki konsol PlayStation. Konsole PlayStation odniosły duży sukces, począwszy od oryginalnej PlayStation, która została wydana w 1994 roku. Nowy raport sugeruje, że Sony w ciągu ostatnich sześciu lat zawyżało ceny swoich brytyjskich graczy o łączną kwotę około 5 miliardów funtów. Postępowanie prawne przeciwko firmie stanowi, że indywidualne szkody dla graczy wynoszą od 67 do 562 funtów.
W sumie dziewięć milionów powodów pozywa japońską firmę zajmującą się grami w związku z oskarżeniami, że „oszukała ludzi” z powodu zawyżonych cen gier i przedmiotów w grze.
Ta akcja prawna jest wspólnym wysiłkiem prowadzonym przez Alexa Neilla, który jest orędownikiem praw konsumentów. Sony jest oskarżane o nadużywanie swojej siły rynkowej do narzucania nieuczciwych warunków twórcom i wydawcom gier, co z kolei zwiększa koszty dla graczy. Zgodnie z roszczeniami prawnymi byłoby to naruszenie prawa konkurencji.
Część twierdzenia wspomina, że Sony pobiera prowizję w wysokości 30% od każdej gry i przedmiotu cyfrowego sprzedawanego za pośrednictwem sklepu PlayStation.
Pozew został złożony do Trybunału Apelacyjnego ds. Konkurencji w zeszły piątek i wspomina, że każdy mieszkający w Wielkiej Brytanii, który dokonał zakupu w sklepie PlayStation od 19 sierpnia 2016 r., jest częścią tego roszczenia. Jeśli zdarzy ci się być w tym objęty, to potencjalnie możesz mieć prawo do odszkodowania.
Neill, któremu doradza kancelaria prawna Milberg London LLP, powiedział: „Dzięki tej czynności prawnej staję w obronie milionów Brytyjczyków, którzy zostali nieświadomie zawyżeni. Uważamy, że Sony nadużyło swojej pozycji i okradło swoich klientów”.
Neill mówi dalej o tym, jak przemysł gier wideo jest obecnie największym przemysłem rozrywkowym w Wielkiej Brytanii, przewyższającym muzykę, telewizję i wideo. Wyjaśnia, że wiele osób polega na grach w celu budowania poczucia wspólnoty, a działania Sony „kosztują miliony ludzi, których na to nie stać, zwłaszcza gdy jesteśmy w środku kryzysu związanego z kosztami życia”.
Natasha Pearman, która jest partnerem prowadzącym tę sprawę przeciwko Sony, twierdzi, że Sony wykorzystało „strategię antykonkurencyjną, która doprowadziła do zawyżenia cen dla klientów, które są nieproporcjonalne do kosztów świadczenia usług przez firmę Sony”.
Należy zauważyć, że to roszczenie przeciwko Sony jest możliwe tylko dzięki „reżimowi pozwów zbiorowych opt-out”, który został przedstawiony w ustawie o prawach konsumenta z 2015 r.
Woodsford, zespół ekspertów arbitrażowych i sądowych, finansuje tę akcję przeciwko japońskiemu gigantowi gier. Oznacza to, że osoby poszkodowane nie będą musiały ponosić kosztów postępowania przeciwko Sony.
Źródło