Można to nazwać inteligentnym przejęciem.
Atari przejęło Intellivision.
Na Twitterze Atari podzieliło się tą wiadomością w następujący sposób:
„Nabyliśmy markę Intellivision i bibliotekę gier.
„To była bardzo rzadka okazja, aby zjednoczyć byłych konkurentów i zgromadzić fanów złotej ery gier”. – Wade’a Rosena
Poprzednia firma Intellivision dokona rebrandingu i będzie kontynuować dystrybucję konsoli Amico.”
Następnie nawiązali do koszulki Intellivision, którą można teraz kupić w sklepie internetowym Atari.
W oficjalnym komunikacie prasowym podano, że przejęcie obejmuje 200 tytułów Intellivision. Firma produkująca konsolę Amico ma licencję od Atari na dalsze tworzenie remake'ów Intellivision na konsolę. Ale oni sami zmienią nazwę z Intellivision.
Atari żartuje sobie z tego, ale tak naprawdę nie oznacza to końca wojny konsolowej. W tym momencie znaki towarowe zarówno Atari, jak i Intellivision są własnością zupełnie innych firm niż te, które w latach 70. XX wieku konkurowały na amerykańskim rynku konsol domowych. A jak wiemy, prawdziwym końcem wojny konsolowej była recesja na tym rynku w latach 1983–1985, popularnie zwana krachem gier wideo z lat 80. XX wieku.
CZYTAJ TAKŻE Twórcy STALKER 2: Heart of Chornobyl udostępniają nowy zwiastun
Ale za tą wiadomością kryją się inne obskurne historie. Chociaż Intellivision był pierwotnie produkowany przez Mattel Electronics, w 1997 roku dwóch byłych pracowników Mattel kupiło prawa do Intellivision, aby przywrócić swoje gry. Dzięki Keithowi Robinsonowi i Stephenowi Roneyowi tytuły Intellivision przez ostatnie 26 lat były ponownie wydawane w kolekcjach na nowsze konsole. Obejmowało to tytuły takie jak wieloplatformowe Intellivision żyje!oraz konsolę typu plug and play ATGames Intellivision Flashback.
W 2018 roku kompozytor gier wideo Tommy Tallarico nabył prawa do Intellivision i uruchomił finansowanie społecznościowe na nową konsolę o niskim poborze mocy, zwaną Intellivision Amico, w ramach firmy znanej obecnie jako Intellivision Entertainment. Po wielu rundach zbierania funduszy firmie nie udało się dostarczyć konsoli do sprzedaży detalicznej ani nie ukończyć większości gier w ciągu sześciu lat. Tallarico ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego w 2022 r. w obliczu długotrwałych oskarżeń, że firma niewłaściwie wykorzystała zebrane pieniądze, zamiast wyprodukować to, co obiecała. I tak przez ostatnie kilka lat wyglądało na to, że Amico zostanie całkowicie wyłączone.
CZYTAJ TAKŻE Nintendo to miejsce, w którym japońscy rodzice chcą, aby ich dzieci pracowały
Chociaż nie stawiamy na to, że ta umowa wystarczy, aby Amico dotarła do mety, jest to przynajmniej Zdrowaś Maryjo dla samego IP Intellivision. W pewnym sensie obecne Atari (FKA Infogrames) dokonuje czegoś w rodzaju własnej konsolidacji wielu starszych gier i firm je tworzących.
Na szczęście konsolidacja Atari SA wiąże się ze znacznie mniejszymi pieniędzmi i niższą stawką niż to, czego próbowały Microsoft, Embracer i Sony. Mogą chwilę posiedzieć na IP Intellivision, choćby po to, żeby przygotować nowe gry i kolekcje na nowsze platformy. Może to oznaczać następną generację konsol, na przykład tę, którą wymyśliło Nintendo, lub być może stworzenie własnego sprzętu, takiego jak plug and play, mini szafka lub przenośny komputer do gier, wypełniony grami należącymi do Atari.
CZYTAJ TAKŻE People Can Fly oficjalnie anulowało projekt Dagger
Z pewnością jest to coś, na co warto czekać i miejmy nadzieję, że Atari SA ma na tyle rozsądku, aby uniknąć wpadek, jakie ponieśli ich więksi konkurenci w szale przejęć.
Powiązany