Kiedy archiwalia stają się piractwem?
Atlus pozywa fanów, którzy hostowali prywatne serwery dla nieistniejącego już MMO Shin Megami Tensei: Wyobraź sobiena podstawie tytułowego Shin Megami Tensei franczyzowa. Gra została pierwotnie wydana w Japonii w 2007 roku i na całym świecie w ciągu następnych dwóch lat, zanim ostatecznie zamknie wszystkie serwery do 2016 roku.
Archiwizacja gier, piractwo i przekrój między nimi stały się w ostatnich latach coraz większym punktem spornym. Fani twierdzą, że ważne jest, aby użytkownicy mogli archiwizować dane gier, ponieważ firmy mogą porzucić, jeśli nie całkowicie, usunąć gry, które przeżyły swoją sprzedaż. Niezliczone niezliczone gry są uważane za „utracone media”, a wiele bardziej prawdopodobnych byłoby, gdyby nie gracze biorący sprawy w swoje ręce.
Gry MMO to jeszcze większa szara strefa archiwizacji niż tradycyjne gry. W końcu, aby przedstawić grę tak, jak miała być rozgrywana, konieczne są prywatne serwery. Powrót w 2018 roku Muzeum Sztuki i Cyfrowej Rozrywki otrzymała zwolnienie z ustawy DMCA w celu zachowania gier online, co pokazuje, że należy wziąć pod uwagę archiwizację gier MMO.
W 2020 r. uruchomiono trzy różne usługi, które doprowadziły do nieistnienia Shin Megami Tensei: Wyobraź sobie dla graczy: ReImagine, Rekuiemu i COMP_Hack. W następstwie pozwów cała trójka upadła, a ReImagine postanowiło zamknąć swoje drzwi w oczekiwaniu na pozew, podczas gdy Rekuiemu i COMP_Hack są aktywnie pozywani.
Pomimo zamknięcia MMO ponad pięć lat temu, Atlus podobno powiedział, że te prywatne serwery „spowodowały i będą powodować nieodwracalne szkody dla Atlusa, chyba że zostaną powstrzymane przez sąd”. Biorąc pod uwagę, że te prywatne serwery nie zostały uruchomione do 2020 roku, jest mało prawdopodobne, że miały coś wspólnego z zamknięciem gry w 2016 roku.
Atlus pierwotnie złożył swoją skargę w grudniu zeszłego roku i zgodnie z ostatnimi wnioskami sądowymi firma nadal prowadzi postępowanie sądowe przeciwko prywatnym serwerom. W chwili pisania tego tekstu najnowsze wydarzenia miały miejsce 23 września i obejmują wezwanie skierowane do „John Doe” reprezentującego COMP_Hack.
Ostatecznie własność intelektualna, czyli kod i aktywa gry, należą do firmy Atlus. Można argumentować, że serwery są wysiłkiem konserwacyjnym fanów, ale jeśli twierdzenie, że serwery wyrządziły szkody Atlusowi jako firmie, która może upaść. Interesujące będzie zobaczyć, jakie dowody przedstawi Atlus, aby poprzeć swoje roszczenie o odszkodowanie, gdy MMO nie żyje od ponad pięciu lat. Ironicznie, Shin Megami Tensei i jego franczyza spinoff Osoba cieszą się odnowioną popularnością od tego czasu Persona 5 wydali w tym samym roku MMO zamknięte w Japonii.
Źródło