Activision nie jest zainteresowane wprowadzaniem swoich gier w ramach subskrypcji dzisiaj ani w przyszłości, być może ze względu na ich doświadczenie z pierwszej ręki, próbujące właśnie tego.
Microsoft ujawnił kilka interesujących rzeczy na temat miejsca, w którym Activision znajduje się w sytuacji oczekującego przejęcia przez Microsoft, w dochodzeniu prowadzonym przez brytyjską CMA.
Jest to część 100-stronicowego dokumentu Microsoftu, będącego odpowiedzią na prośbę CMA o komentarz w sprawie dochodzenia w sprawie przejęcia Microsoftu. Microsoft stara się przekonywać, że jeśli ich zakup zostanie sfinalizowany, nie będzie to miało poważnych konsekwencji dla konkurencji, zwłaszcza jeśli chodzi o Activision.
Microsoft zwrócił uwagę, że gry Activision, w tym moloch w środku burzy ogniowej, Call of Dutyale także ich mniejsze starsze gry, takie jak Crasha Bandicoota lub niedawno odrodzonych Profesjonalny skater Tony’ego Hawkanie są objęte żadną subskrypcją
Jak zauważył Microsoft, samo Activision nie wierzy w subskrypcję. Chociaż nie ujawnią swojej pełnej perspektywy, uważają, że wprowadzenie ich gier do usług subskrypcyjnych w jakiś sposób zaszkodzi ich grom i / lub rentowności. Twierdzą, że zaszkodziłoby to ich marce, a także ich decyzji o skorzystaniu z modelu sprzedaży buy-to-play.
Oczywiście, jeśli Microsoft zostanie właścicielem, może zmusić Activision do zmiany zdania, a nawet dokonania tych wyborów za nich. Ale ujawnienie stanowiska Activision przez Microsoft w ten sposób ma chyba na celu pokazanie, że ani Activision, ani Microsoft nie mają motywacji, by Call of Duty było częścią Game Passa. W tym oświadczeniu domniemane jest również to, że Microsoft nie będzie ich zmuszał. Publiczne oświadczenie Microsoftu mówi, że w rzeczywistości interesują się grami Blizzarda. Według Phila Spencera, Microsoft chce wykorzystać dział gier mobilnych Blizzarda, aby wzmocnić swój własny.
Jeśli przejęcie nie dojdzie do skutku w wyniku tych dochodzeń, może się zdarzyć, że Activision nadal nie będzie częścią żadnych usług abonamentowych, a sama firma nie będzie ich uruchamiać. Już w 2011 roku Activision wypróbowało taki model z Elita Call of Duty. Activision próbowało sprzedać Call of Duty fanów na mniejszą subskrypcję, więc nie musieli kupować fragmentarycznie pakietów DLC do gry. W tamtym czasie ich usługa subskrypcji napotykała na wiele przestojów i problemów technicznych. Ostatecznie Activision wycofało się i wniosło to, czego się nauczyli, do swoich inicjatyw mobilnych.
Interesujące jest rozważenie tej perspektywy, ponieważ Sony chce, abyś wierzył, że Activision jest chętne do zarabiania pieniędzy z tym, kto oferuje najwięcej pieniędzy. Wydawałoby się, że Activision jest mądrzejszym studiem gier, niż sądzi większość graczy, i nie zamierzają podejmować pochopnie decyzji, które przyniosłyby pieniądze w krótkim okresie, ale zaszkodziłyby w dłuższej perspektywie.
Poniżej znajduje się tekst oświadczenia Microsoftu w sprawie stanowiska Activision, zredagowany dla jasności. Należy pamiętać, że niektóre sekcje zostały usunięte, ponieważ zawierają informacje poufne, które CMA dobrowolnie usunęła z dokumentu, aby uniknąć publicznej kontroli.
„Bez fuzji zawartość Activision nie byłaby dostępna w usługach subskrypcji wielu gier. Połączenie nie może zatem w żadnym wypadku pogorszyć warunków konkurencji.
- Activision nie udostępnia swoich gier (w tym Call of Duty) w żadnym znaczącym sensie w żadnych usługach subskrypcji wielu gier, ani nie ma żadnych dowodów na to, że może się to zmienić w dającej się przewidzieć przyszłości. Dlatego nie jest możliwe, aby gry Activision były „ważnym wkładem” w usługi subskrypcyjne lub aby takie usługi mogły zostać „wykluczone” z powodu braku dostępu do nich po Połączeniu.
- Wewnętrzne dokumenty biznesowe Activision, jak również zeznania złożone pod przysięgą przez jej kierownictwo, jasno wskazują, że nie ma takich planów w przyszłości poza fuzją. Activision obawia się, że uczestnictwo w usługach subskrypcyjnych może mieć na nią wpływ [line redacted] i doprowadziłoby do osłabienia marki i kanibalizacji sprzedaży typu „buy-to-play” (zwłaszcza nowych wydań). Odzwierciedla to pogląd Activision, że nawet jeśli model biznesowy subskrypcji miałby rosnąć, [redacted]. Stanowiło to fundamentalną przeszkodę dla wydawców, bardziej ogólnie, zgadzających się na umieszczanie ich treści w usługach subskrypcyjnych, co nie zmieni się w przyszłości”.
źródło: Pledge Times