Przynajmniej programiści mogą korzystać z własnego systemu klasyfikacji wiekowej Valve.
Valve wkrótce wprowadzi w życie pewne niemieckie przepisy, które utrudnią życie graczom w Niemczech, a także twórcom gier wideo na całym świecie.
Jak donosi GameReactor, niemieckie prawo wymaga, aby gry wideo otrzymywały ocenę wiekową jako warunek wstępny sprzedaży w tym kraju.
Najbardziej znanym przykładem takiego systemu jest system ratingowy ESRB w Ameryce. Każdy tytuł oceny faktycznie wskazuje inną kategorię wiekową i ustalono normy określające, jakiego rodzaju treści gwarantują, jakie oceny otrzymają poszczególne gry.
TRENDY
Plotka: GTA 6 wewnętrznie przełożone na 2026 rok, Jason Schreier nie może potwierdzić ani zaprzeczyć (jeszcze)
Krąży krążąca plotka o Grand Theft Auto 6, której ludzie nie chcą, aby była prawdziwa.
Przeczytaj więcej
Te systemy ocen to coś więcej niż wygodny przewodnik dla konsumentów. Przez lata w amerykańskiej branży gier wideo było przekleństwem, aby gry mogły być przeznaczone tylko dla dorosłych. Mogłoby to wówczas ograniczyć liczbę sprzedawców detalicznych skłonnych kupować te gry, a dla nowych lub borykających się z problemami deweloperów może to być pocałunek śmierci.
Oczywiście, teraz sytuacja uległa całkowitej zmianie. Choć ESRB w dalszym ciągu ocenia sprzedaż gier w USA, większość sprzedaży gier wideo odbywa się cyfrowo, a rynek stacjonarnych sprzedawców gier wideo skurczył się. Następnie nastolatki, które były sfrustrowane, że nie mogły grać w gry tylko dla dorosłych, teraz same są dorosłe. A ci dorośli, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, stanowią największą kategorię wiekową na rynku gier.
Wracając do Steam w Niemczech, Valve wyjaśnia, że twórcy gier mogą zobaczyć, że ich gry zostaną wycofane z listy w tym kraju, jeśli do 15 listopada 2024 r. nie będą spełniać niemieckich przepisów. Na szczęście Valve stworzyło własny wewnętrzny system ocen, aby programiści nie musieli współpracować z niemieckim państwowym organem ds. oceny gier wideo, Unterhaltungssoftware Selbstkontrolle (w skrócie USK).
System Valve to po prostu kwestionariusz, który pozwala firmie Valve ustawić kategorie wiekowe na podstawie tego, co według twórców treści znajduje się w ich grach. Zastanawiamy się, czy jest to jeden z wielu systemów, które Valve zautomatyzowało. Gdyby tak było, z pewnością pojawiłyby się poważne pytania, czy będzie to trudniejsze w przypadku gier, które mogą zawierać wątpliwą zawartość, ale w rozsądny sposób powinny być dostępne dla większej liczby graczy.
Mimo to Valve stwierdza również, że „istnieją pewne rodzaje treści, których sprzedaż klientom w Niemczech nie jest dozwolona”. Być może nie jesteśmy ekspertami w prawie niemieckim, ale świat doskonale wie, że przepisy te zabraniają antysemickiej mowy nienawiści i szerzenia nazistowskiej propagandy. Jesteśmy pewni, że inne rodzaje treści również są zakazane, ale dla twórców najważniejsze jest to, że spełnienie wymagań dotyczących klasyfikacji wiekowej nie gwarantuje, że ich gry będą sprzedawane w Niemczech.
Firma Valve wykazała chęć przestrzegania praw i przepisów każdego kraju i regionu, aby móc prowadzić działalność na całym świecie, więc nie należy oczekiwać, że w dowolnym momencie zmienią zdanie w tej sprawie. Niemcy nie są pierwszym krajem/regionem, który stawia takie wymagania Steamowi i Valve. Z pewnością jest to coś, o co twórcy gier muszą się martwić w obecnym krajobrazie branży.