Strajk może w najbliższej przyszłości mieć wpływ na niektóre gry wideo. Bliżej niż myślisz.
Strajk SAG-AFTRA dla aktorów zajmujących się grami wideo ma być kontynuowany.
Jak donosi Variety, związek zawodowy i producenci gier wideo właśnie zakończyli trzydniowe rozmowy bez osiągnięcia porozumienia.
Strajk dotyczy 120 gier, ale warunki strajku dotyczą indywidualnych projektów, a nie samych firm. Oznacza to, że strajk nie dotyczy gier, które zostały już wydane i prawdopodobnie większości gier, które pojawią się w ciągu najbliższych dwóch lat.
Dotyczy to nowszych projektów, które dopiero się rozpoczęły lub znajdują się w fazie przedprodukcyjnej. W zależności od tego, jak potoczą się negocjacje, może to w przyszłości oznaczać katastrofę dla gier lub możemy nawet nie zauważyć niczego innego. Jest to potencjalnie niepokojące, ponieważ strajk prawdopodobnie będzie miał wpływ na gry planowane w momencie premiery dziesiątej generacji konsol do gier wideo lub po niej.
Głównym punktem spornym wynikającym z tego strajku jest technologia modeli AI stosowana jako generatywna sztuczna inteligencja do rejestrowania ruchu i wydajności. Variety donosi, że obie strony zgodziły się co do pozostałych 24 z 25 omawianych punktów.
Generatywna sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana w grach m.in Call of Duty Modern Warfare 3 do najnowszego Piłka nożna EA Sports. Niektóre firmy ustalają własne zasady ujawniania wykorzystania sztucznej inteligencji i wyjaśniania, że technologia ta jest wykorzystywana do pomagania artystom w tworzeniu zasobów do tych gier. Ten strajk jest jednym z wielu działań, które inne zainteresowane strony wykorzystują również w odpowiedzi na tę nową technologię.
Variety wymieniło te firmy jako po drugiej stronie stołu negocjacyjnego:
- Produkcja Activision
- Oślepienie
- Głosy postaci Disneya
- Produkcja Electronic Arts
- Formoza Interaktywna
- Gry na bezsenność
- Produkcja Lamy
- Weź 2 produkcje
- Gry WB
Należy zauważyć, że nie wszystkie z tych firm to studia gier wideo i nie należy zakładać, że koniecznie już zastępują aktorów zajmujących się przechwytywaniem głosu i ruchu sztuczną inteligencją.
Na przykład Blindlight to tak naprawdę firma dostarczająca aktorów głosowych do gier wideo. Byli pionierami w zapraszaniu do pracy przy grach wideo aktorów z Hollywood, a nie tylko celebrytów, i faktycznie pomogli uniknąć strajku z 2005 roku po negocjacjach z tą samą SAG-AFTRA, z którą negocjują obecnie.
Gracze niekoniecznie muszą widzieć, jak to wpływa na nich i na przyjemność z gier wideo. Z powodów wyjaśnionych powyżej to ostrzeżenie nie ma wpływu na gry, w które ostatnio grałeś lub które zostaną wydane wkrótce. Może to jednak mieć wpływ na przyszłość branży, a przyszłość ta jest bliżej niż myślisz.