Technologia przetwarzania w chmurze nadal odgrywa coraz większą rolę w branży gier wideo. Microsoft, bardzo duży gracz w tej dziedzinie technologii, ogłosił partnerstwo z Unity, które będzie dalej napędzać przyjęcie przetwarzania w chmurze.
Unity ogłosiło to partnerstwo za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej. Zgodnie z zapowiedzią, firma „współpracuje z Microsoft Azure, aby wprowadzić nasze rozwiązania do tworzenia rozwiązań do chmury i rozwijać naszą infrastrukturę chmury, aby lepiej odpowiadać Twoim potrzebom oraz ulepszać Twoje gry i inne doświadczenia.
Obie firmy starają się usprawnić proces tworzenia i wydawania nowych gier zarówno na komputery z systemem Windows, jak i konsole Xbox.
Cel przyniesienia jedność do narzędzi Unity z platformą chmurową Microsoft Azure jest „poprawa przepływów pracy, dostarczanie nowych funkcji, zapewnianie dodatkowej niezawodności i bardziej globalnych opcji dostępu” wraz z dodatkowymi, nienazwanymi korzyściami.
Podobnie jak w przypadku innych rozwiązań opartych na chmurze, Unity i Microsoft mają nadzieję, że współpraca między twórcami będzie praktycznie bezproblemowa. Powinno to być ogromnym atutem dla większych firm, które mają projekty wielostudiowe (studia, które często znajdują się w zupełnie innych regionach). Nawet mniejsze zespoły powinny skorzystać z tych rozwiązań, zwłaszcza że tworzenie gier w domu stało się w ostatnich latach coraz bardziej powszechne.
Niektóre z produktów Unity, o których wspomniano, że korzystają z tego nowego rozwiązania, to narzędzia, takie jak Plastic SCM i Cloud Build z linii produktów DevOps. Na przykład Cloud Build zwiększa swoje limity repozytorium z 25 GB do 40 GB. Plastic SCM skorzysta z nowego interfejsu użytkownika na pulpicie, a wtyczka w edytorze doczeka się kilku ulepszeń. Unity pracuje nad wykorzystaniem Microsoft Azure w celu „stworzenia jeszcze bardziej zintegrowanego ekosystemu twórców”, który może ułatwić realizację większych projektów.
Microsoft opublikował również ogłoszenie o tym nowym partnerstwie na swojej oficjalnej stronie internetowej.
W swoim ogłoszeniu Microsoft opisuje to partnerstwo jako podstawę zapewnienia programistom możliwości obsługi „doświadczeń 3D w czasie rzeczywistym (znanych jako RT3D) z silnika Unity”.
Ta technologia przyniesie korzyści nie tylko twórcom gier, ale także twórcom z różnego rodzaju innych branż, w tym „handlu elektronicznego, energii, produkcji i innych”, jak to opisuje Microsoft.
Podobnie jak Unreal Engine firmy Epic obsługuje wiele różnych tytułów, zarówno dużych, jak i małych, podobnie jak technologia Unity. Zwłaszcza przy rosnącej liczbie niezależnych studiów, które wydają się dramatycznie rozmnażać każdego roku, Unity nadal staje się coraz bardziej opcją „go-to” dla różnych studiów. Od gier wyścigowych po symulacje i platformówki — istnieją tysiące tytułów, które są obecnie oparte na silniku Unity Game Engine i są obecnie opracowywane za jego pomocą.
Tak więc to nowe partnerstwo pomiędzy Unity i Microsoft najprawdopodobniej będzie miało zauważalny wpływ na późniejszą produkcję branży w nadchodzącym roku. Nie zdziw się więc, gdy zobaczysz więcej ekranów powitalnych Twoich nowych ulubionych gier, które otwierają się z krótkim klipem „Made with Unity”.